Join us on Facebook

Please wait..10 Seconds Cancel

cookies

pondelok 30. marca 2020

Popôrodná depresia

KAŽDÝ SI CHCE PODRŽAŤ DIEŤA, ALE KTO PODRŽÍ MATKU?

Tehotenstvo, pôrod, dojčenie, šestonedelie patria jednoznačne k najťažším obdobiam života ženy. Určite aj k najkrajším... no občas sa predstavy o dieťatku, ktoré sa napapá a zaspí na 4 až 5 hodín, vykaká, prebalí a znova napapá a znova spinká, nesplnia.

Novorodenci možno vyzerajú ako celkom dokonalé bábätká, no ich nervový systém nie je ani zďaleka vyzretý. Nie každé bábätko prespinká viac ako pol hodinu, nie každé bábätko má hladký štart trávenia a osídlovania tráviaceho traktu. Na všetko treba len čas a trpezlivosť.

K tomu sa pripája bolesť pôrodných poranení, vyčerpanosť, naliate prsníky, boľavé bradavky...

Tieto predstavy o dokonalom dojčení a celodennom správaní bábätka vs. realita zaskočí mnoho mamičiek. Niekedy sa k vyčerpaniu a bolesti, k nesplneným predstavám pridruží aj psychická záťaž. Je spôsobená najmä výbuchom hormónov, ktoré sprevádzajú zmeny v tele po pôrode.

Všímajte si na žene varovné signály:
  • nespavosť
  • nechutenstvo
  • neopodstatnený strach
  • nezáujem o dieťa
  • prehnané reakcie na dieťa
  • apatia na okolie

Pri popôrodnej úzkosti sú prejavmi poobedné smútky, pocity nešťastia. Úzkosť dosahuje vrchol 1.týždeň po pôrode a do 2.týždňa postupne odoznieva.
 
Pri popôrodnej depresii ide o dlhodobejší stav a popôrodnej psychóze už ide o život ohrozujúci stav ako pre matku tak aj pre dieťa. Nastávajú relatívne skoro až bezprostredne po pôrode. Môžu vzniknúť po bezproblémovom tehotenstve a pôrode, pri túžobne očakávanom dieťatku. Často sa objavuje v anamnéze týchto mamičiek úmrtie blízkej osoby, alebo predchádzajúce úmrtie bábätka. Nezriedka vzniká po vyčerpávajúcom tehotenstve alebo po traume z pôrodu.
 
Mamičky často nevidia dôvod, prečo by mali zdvihnúť telefón, keď zvoní.
Celé noci nespia, nič nejedia.
Nevidia dôvod prečo dieťatko prebaliť, zobrať na ruky, keď plače.
Apaticky alebo naopak neprimerane prehnene reagujú na plač dieťaťa.
 
Prosím všímajme si ženy po pôrode. Sú síce veľmi silné ale aj veľmi krehké! Nepodceňujte varovné signály a pri prvých náznakoch zabezpečte nepretržitý 24 hodinový dohľad a pri zhoršení okamžite vyhľadajte odbornú pomoc!

Žiadne komentáre:

INSTAGRAM