Join us on Facebook

Please wait..10 Seconds Cancel

cookies

nedeľa 22. marca 2020

Kolika

Detská kolika je definovaná ako súbor symptómov - epizódy plaču (v trvaní viac ako tri hodiny denne, viac ako tri dni v týždni, počas troch týždňov) u inak zdravého dieťatka. Bábätko s kolikou máva záchvaty plaču najčastejšie vo večerných hodinách. Nespokojnosť a plač môže mať za následok frustráciu rodičov, popôrodnú depresiu, nadmerné návštevy u pediatra a bohužiaľ v niektorých prípadoch dokonca aj týranie dieťatka.
Obvykle začínajú kolikové bolesti bruška okolo 6.týždňov dieťatka, vrcholia okolo 2 až 3 mesiaca a v 4. mesiaci pomaly ustupujú. najčastejšie vymiznú do 6. mesiacov veku. V priemere trpí kolikou ~ 25% detí (rovnako u chlapcov a dievčat).
 
Príčina koliky nie je známa. Niektorí sa domnievajú, že je to kvôli zažívacím ťažkostiam, ešte nie celkom dokonale vyzretého tráviaceho systému. U dieťatka môžeme pozorovať nafúknuté bruško, a dokonca častejšiu stolicu v malom množstve. 
Diagnostika
Robí sa u pediatra, najmä aby sa vylúčili akékoľvek základné zdravotné ťažkosti, ktoré môžu spôsobiť plač.
 
Prejavy koliky:
  • nadmerný plač bez zjavného dôvodu
  • pri plači sa dieťatko prehýňa dozadu
  • plač sa zvyčajne objavuje v rovnakom čase
  • môže sa vyskytovať aj v noci
  • často odchádzajú vetry
  • napínanie telíčka do luku
  • zaťaté pästičky
  • začervená tvár
  • pri plači dávajú trhane nožičky k brušku
  • dieťatko viditeľne trpí bolesťou
 
Starostlivosť o dieťatko trpiace kolikou je vyčerpávajúce! Rodičia nezriedka dosahujú novú úroveň vyčerpania a sú na pokraji mentálneho zlyhania. Kolika nie je len fyzicky náročná pre bábätko a jeho rodičov, je pomerne duševne namáhavá. Hodiny neutíchajúceho plaču sú skúškou aj pre tých najtrpezlivejších rodičov.
Upokojenie dieťatka trpiaceho kolikou je o pokusoch a omyloch. Ak jedna upokojujúca technika alebo produkt nefunguje, prejdite na ďalšiu a nájdite, čo upokojuje vaše dieťatko najrýchlejšie.
 

Upokojujúce techniky:

Pevnejšie objatie a pochopenie - zoberte si dieťatko do náručia, zhlboka dýchajte, pomaly a kľudným hlasom sa mu prihovárajte blízko ušiek. Húpajte sa s ním hore dole pomocou pokrčenia v kolenách. Hovorte mu, ako ho máte radi a ako tieto chvíle spolu zvládnete. Že rozumiete jeho bolesti a snažíte sa zo všetkých síl mu pomôcť a pochopiť ho.

Oddych v posteli - väčšina mamičiek je pretrvávajúcou kolikou vyčerpaná rovnako ako ich dieťatko. Dieťatko je často na prsníku, pretože sa na ňom ukľudňuje. Skúste si urobiť deň alebo dva - oddychu v posteli, spolu sa s dieťatkom maznajte, hladkajte a dojčite. Spite s bábätkom celý deň a relaxujte.

Masáž pri každom prebaľovaní - masáž bruška v priebehu dňa, pri každom prebaľovaní, v smere hodinových ručičiek a prikladanie nožičiek k brušku, môže byť nápomocné pri nadmernej tvorbe plynu a nafúknutom brušku dieťatka. Dieťatko masírujeme olejčekom (slnečnicovým alebo olivovým, prípadne špeciálnym určeným na boľavé bruško). Ak je veľmi zle, prípadne použite rektálnu rúrku na uvoľnenie plynu.
 
Použitie techniky - zvuky práčky či vysávača môžu na vaše dieťatko pôsobiť upokojujúco. Tieto zvuky pripomínajú dieťatku, že je v hlučnom prostredí maternice, čo mu poskytuje pohodlie.

Strava mamičky - názory odborníkov sú rozporuplné pokiaľ ide o stravovanie matky v súvislosti s detskou kolikov. Avšak zo skúseností pri dojčených deťoch odporúčam výhradne hypoalergénnu diétu mamičky po dobu prvých 2 mesiacov a potom postupne skúšať pridávať do stravy všetko! Z ovocia odporúčam prvé 2-3 mesiace najmä jablko bez šupky a banán 1/2 na deň, prípadne kompót rôzneho druhu. Čomu sa vyslovene vyhnúť? Strukovinám, kelu, kapuste, cibuli, cesnaku, paprike, paradajkám, orechom, hríbom, pečeným zemiakom, šampiónom - a všetkému, čo vás nafukuje vo vašom bežnom živote. V prípade pretrvávajúcej kolike skúste na týždeň vysadiť aj mlieko.
 
Nosič alebo šatka - dieťatko sa cíti bezpečne, počuje tlkot matkinho srdca a je v dobrej polohe na uvoľnenie plynov. Zároveň telo mamičky funguje ako termoregulátor. Ak je dieťatku zima zahreje ho a ak naopak teplo, telo matky reaguje potom a chladnejšou pokožkou. Najlepšie pre použitie doma je skin to skin - teda telo na telo. Pri nosení však používajte šatku alebo nosič naozaj ergonomický. (Pre správny výber sa poraďte v skupinách nosiacich mamičiek vo vašom meste.
Zníženie stimulácie - existuje jedna teória, ktorá hovorí, že pri kolike ide o reakciu dieťaťa na nadmerne stimulované zmysly . Všetci sme sa narodili s prirodzenou schopnosťou odfiltrovať zvuky v pozadí, ale to sa odstráni asi po mesiaci, čo môže vysvetľovať, prečo deti s kolikou majú tendenciu ich rozvíjať vo veku od štyroch do šiestich týždňov. Naše telá si na stimuláciu po čase zvyknú. Pokúste sa vytvoriť pre svoje dieťa tiché domáce prostredie a obmedziť vizuálne a zvukové rozptýlenie. 
 
Držanie dieťatka vo vyvýšenej polohe - niektorí detskí lekári sa domnievajú, že kolika pochádza z tráviaceho plynu, ktorý sa môže náhle objaviť a spôsobiť silnú bolesť žalúdka. Skúste držať svoje dieťatko vo zvislej polohe na ramene a jemne ho potľapkávať po chrbte.
 
Teplý kúpeľ - môže dieťaťu uvoľniť a pomôcť zmierniť koliku. Praktizujte, iba ak sa vaše dieťatko rado kúpe. Ak pri kúpaní plače viac, nenúťte ho.
 
Aj keď to môže byť veľmi stresujúce obdobie a vyžaduje naozaj veľa trpezlivosti, vedzte, že kolika sa časom zmierni a raz úplne odíde. Kolika nie je odrazom vašich rodičovských schopností alebo čohokoľvek, čo si myslíte, že by ste mohli robiť zle!  Ani to nie je znamením nezdravého dieťaťa. Vyskúšajte niektoré z vyššie uvedených tipov, kým nenájdete ten, ktorý funguje najlepšie na upokojenie vášho dieťatka. Pamätajte, každé bábätko je individuálna osobnosť a na každé platí niečo iné.

 
Lieky proti kolike
Najlepším pomocníkom pre kolikové dieťatko z hľadiska doplnkov a liečiv sú probiotiká, a to buď vo forme kvapiek pre dojčatá, alebo ich príjem prostredníctvom mamičky - nakoľko sa potom dostávajú do mlieka, ktoré dieťatko zje.
Môžete vyskúšať tiež produkty proti kolike po konzultácii s pediatrom a zistite, ktoré pre vaše dieťa najlepšie fungujú. Na trhu sú napr. sab sipmlex, espumisan, babycalm, infacol, enticon... Tieto produkty pomáhajú dieťatku množstvo malých bubliniek plynu zlúčiť do väčšej, čo uľahčuje dieťatku uvoľnenie vetrov. Pomocou pre dojčiace mamičky môže byť aj rascový alebo feniklový čaj.

Žiadne komentáre:

INSTAGRAM