Join us on Facebook

Please wait..10 Seconds Cancel

cookies

sobota 7. septembra 2019

Upchaté mliekovody - S.O.S Prvá pomoc

Upchatý mliekovod, začervenanie, hrča v prsníku, zvýšená teplota ... Nepríjemných 24 hodín bolesti, diskomfortu. Táto situácia sa často nesprávne interpretuje ako mastitída, a rieši sa hneď antibiotikami (ktoré organizmus ešte viac oslabia a často sa po nich problém stále opakuje).
Pri upchatom mliekovode žena pociťuje bolesť v prsníku, alebo len na jednej jeho časti. Teplota zväčša vystúpi aj mierne nad 38 stupňov. Popisuje sa, že aj pri neriešení situácie pri pravidelnom dojčení bolesť ustúpi do plných 24 hodín. Ako si však pomôcť alebo čo robiť, ak sa situácia často opakuje a ako na ňu správne reagovať?

ODPOČINOK - Najdôležitejší prvok liečby je odpočinok! Odpočívajte čo najviac, s bábätkom majte veľa kontaktu koža na kožu, dojčite na požiadanie bábätka - môže to byť častejšie ako zvyčajne, nakoľko prsník nie je úplne priechodný. Práve pokoj, odpočinok a bábätko pravidelne odsávajúce vaše prsia Vám pomôže. 

HYDRATÁCIA - piť po malých dúškoch ale často, nie nárazovo!

POLOHA - Polohou pri dojčení si viete pomôcť veľmi efektívne. Na bolestivé miesto nasmerujte bradu bábätka. Ak sa Vám to nedarí, popri dojčení stláčajte boľavé miesto, a to tak, že chvíľku stlačíte, pustíte, stlačíte, pustíte atď. Mimo dojčenia bolestivé miesto nestláčame, mohli by sme toto miesto ešte viac zduriť a podporiť opuch.

ODSTRÁNENIE PREKÁŽKY - pokiaľ ani po pár dojčeniach necítite žiadnu úľavu, môžete skúsiť povytláčať z dvorca trochu mlieka. pri upchatom mliekovode často viditeľne ide von z prsníka biela hmota (mlieko) podobné zubnej paste. V prípade odmietania prsníka bábätkom použite odsávačku na odsatie mlieka z prsníka, pričom kónus odsávačky zaborte do postihnutej strany, krátko podržte, uvoľnite a potom zase zaborte, a znovu uvoľnite. Prípadne ak sa Vám nedarí takto pracovať s odsávačkou, pri odsávaní si prechádzajte palcom od miesta bolesti smerom k bradavke.

MLIEČNY PLUZGIER - Môže sa pri tomto probléme vyskytnúť aj malý pľuzgier  na bradavke, ktorý však často ostáva nepovšimnutý a dokonca si ho dojčením vie bábätko samo prasknúť. Ak si však mliečny pľuzgier sama všimnete, môžete ho prepichnúť čistou ihlou (nahriatou nad plameňom alebo vyčistenou v dezinfekčnom roztoku). Po prasknutí pľuzgierika a následnom dojčení žena cíti veľkú úľavu.

OBKLAD -
STUDENÝ OBKLAD - strúhaný zemiak, kapustné listy. Čerstvo nastrúhaný zemiak studený aplikujeme 3x denne po dobu 20minút (alebo kým sa zemiak na prsiach neoteplí). 
Kapustné listy dáme do mrazničky ochladiť, po vybratí prejdeme niekoľkokrát valčekom na cesto (v nemocnici si môžeme pomôcť veľkou fľašou), aby sa uvoľnila šťava z kapusty. Aplikujeme okolo bradaviek na prsia po dobu 20 minút 3x denne po celý čas liečby. Kapustné listy obsahujú vitamíny P, K, B1, C B6, K, U, makroelementy ako vápnik, sodík, horčík, železo, jód, kobalt a meď. Obsahuje tiež cholín, indoly a lyzozým. Kapustná šťava obsahuje látky, ktoré pomáhajú znížiť opuch a zlepšiť krvný obeh v tkanivách mliečnych žliaz, čo zabraňuje stagnácií mlieka v prsniach. Indoly pomáhajú regulovať hormonálne pozadie, znižujú účinok estrogénov na mliečnu žľazu. Vitamín U pomáha neutralizovať toxíny, ktoré sa objavia hneď, keď niektoré bunky v prsníku fungujú nesprávne. Vitamín A a C produkujú antioxidanty. Kapusta sa vďaka svojmu zloženiu vyznačuje protizápalovými, protiedematóznymi a antipyretickými vlastnosťami. 
TEPLÝ OBKLAD - aplikujeme len tesne pred dojčením na postihnuté miesto!

PODPORNÉ PRÍPRAVKY - po celý čas liečby a to najmä pri opakovaných problémoch môžeme užívať LECITÍN 2X denne. Doplníme nevyhnutné - PROBIOTIKÁ a kyselinu listovú.

ODBONÍK - V prípade, že sa situácia aspoň mierne nezlepší alebo naopak zhorší, kontaktujte odborníka! V prípade opakujúcich sa problémov je nutné urobiť ďalšie vyšetrenia (uzv, ster). 

Žiadne komentáre:

INSTAGRAM