Join us on Facebook

Please wait..10 Seconds Cancel

cookies

streda 8. júla 2015

Moje tehotenstvo - ovulácia


Sme plodné 12x do roka a to každý mesiac len 24 hodín. Samotné vajíčko je síce schopné oplodnenia len pár hodín po uvoľnení, ale spermie dokážu v našom tele prežiť aj niekoľko dní.

K ovulácii dochádza najčastejšie 14 deň cyklu, teda 14. deň od prvého dňa poslednej menštruácie, za predpokladu, že máme pravidelný 28. dňový cyklus.



Životaschopnosť spermií môže ovplyvniť pohlavie dieťatka - počatie v deň najbližší ku dňu ovulácie (ideálne v deň ovulácie) – chlapček (spermie Y sú rýchle ale rýchlo aj zomierajú), 2 – 3 dni pred ovuláciou dievčatko (spermie X sú vytrvalé a čakajú v tele aj niekoľko dní). Pravdepodobnosť tejto metódy je cca 58 – 63 %.


Sledovaním vlastného tela môžeme prísť na to, kedy ovulácia nastáva:


 •Výskyt hlienu: zvyšuje sa jeho tvorba, je redší, vodnatý a nadobúda charakter vaječného bielka. Ak ho chytíme medzi prsty, dokáže sa natiahnuť do niekoľkých centimetrov ide o ovulačný hlien

•Bolesť v podbrušku: obvykle je na tej strane, kde dochádza práve k ovulácii, avšak nepociťujú ju všetky ženy

•Bazálna teplota: zvýši sa minimálne o 0,2 až 0,3°C a zvýšená bude aspoň 3 dni, vtedy je veľký predpoklad, že došlo k ovulácii, meria sa každý deň v približne rovnakú hodinu, najlepšie v pošve ráno pred tým ako stanete z postele

•Zmeny aj na krčku maternice: ten sa skráti, zmäkne, mierne otvorí a tým umožní spermiám lepšie preniknúť do maternice, niektoré ženy si ho vedia vyhmatať a porovnať v jednotlivé dni cyklu

•Zvýšená hladina luteinizačného hormónu: reagujú na ne ovulačné testy:

- močový ovulačný test na detekciu luteinizačného hormónu
-   používa sa moč odobratý medzi 10. a 20.hodinou (nie ranný)
-     moč sa odoberá v približne rovnakom čase každý testovací deň
-    2hod pred odberom je vhodné znížiť príjem tekutín
-   odčítanie z testu od 40 sekúnd do 10 minút
-  test nepokladajte na savý papier!
-   ovulačný test je vhodné robiť podľa dĺžky cyklu (21-22 dní - na 6.deň; 23-24 dní - na 7.deň; 25.dní - 8.deň; 26.dní - na 9.deň; 27.dní - na 10.deň; 28.dní - na 11.deň; atď...)

•Zdurenie pošvy a jej väčšie prekrvenie

•Zvýšené libido

•Zvýšená citlivosť bradaviek

•Väčšie, nafúknuté brucho

•Zmeny nálady

•Niekedy mierne špinenie

•Cítime sa krajšie, aj pre partnera sme atraktívnejšie – v čase ovulácie vylučujeme feromóny



Samozrejme nie každá žena pociťuje všetky prejavy ovulácie. Niektoré ženy ovuláciu cítia, iné si nevedia na sebe spozorovať zmenu. V takých prípadoch dobre poslúžia práve ovulačné testy.
Ak sa vajíčko nepodarí oplodniť, je rozložené a vstrebané v maternici a nastane menštruačné krvácanie. Krvácanie nastane aj vtedy ak ovulácia vôbec nenastala.









Príprava na otehotnenie:

Samozrejme, že žena otehotnie aj bez prípravy, avšak je veľmi dobré pripraviť a očistiť si telo. Príprava spočíva najmä v správnej životospráve - zdravé stravovanie, pohyb, obmedzenie fajčenia a alkoholu na minimum (najlepšie úplne) - a to aj u partnera.


Veľmi významné je užívanie kyseliny listovej, najmä v strave, prípadne v preparátoch. Môžete ju začať užívať už 3 mesiace pred plánovaným otehotnením. Má zásadný význam pre rozvoj dieťaťa v prvých týždňoch tehotenstva.
Množstvo kyseliny listovej, ktoré bolo preukázané ako účinné, je denná dávka 400 mcg. Strava bohatá na kyselinu listovú - zelenina ako zelené fazuľa, špenát, brokolica a strukoviny ako napríklad hrach, fazuľa a cícer; obohatené cereálie a pšeničné klíčky.





 

 Zdroj obrázkov:
z aplikácie android - Trying to Conceive
www.girlstalkinsmack.com
 

Žiadne komentáre:

INSTAGRAM