Ako vieme rozpoznať kedy je dieťatko hladné?
Stačí len sledovať reč jeho tela a šikovná mamička sa to veľmi rýchlo naučí.
Skúsme sa vžiť do situácie bábätka. Nevie rozprávať, no predsa nám ukáže, že je hladné. Začne sa mrviť, otvárať ústočká, otáčať hlavičku a telíčko akoby sa "uhniezďovalo" ku kŕmeniu.
Kŕmenie v tejto fáze je ideálne - dieťa je pokojné. Ak tieto jeho signály, kedy nám hovorí "som hladné" odignorujeme, prichádzajú na rad výraznejšie prejavy:
"Ale maminka, ja som už vážne hladné!"Ak aj na ne nedostane správnu odpoveď, začne sa hnevať a plakať, zčervenie a pohyby tela sú veľmi rozrušené až trhané (často od plaču a boĺavého hladného bruška nakrátko zaspí).
Plač je posledné znamenie hladu, pričom už je dieťa príliš zúfalé. Dieťatko nám hovorí "Upokoj ma, potom ma až nakŕm". Dieťa, ktoré plače je veľmi obtiažne priložiť k prsníku a o správnom prisatí taktiež nemôže byť reč. Je preto veľmi dôležité naučiť sa reagovať na signály, ktoré nám deti dávajú. Môžeme sa tak vyhnúť problémom s priložením a prisatím a zmenšiť tak frustráciu oboch, ako dieťaťa, tak aj matky.
Plačúce dieťatko sa k prsníku neprikladá. Pri plači má jazýček zdvihnutý, prisatie je neefektívne a nesprávne. Dieťa je potrebné upokojiť a následne kľudné priložiť k prsníku.
Pri tíšení plačúceho dieťaťa pomáha maznanie, hladkanie, pokojné rozprávanie a kontakt skin-on-skin teda pokožka na pokožku, kedy si dieťatko pritúlime na svoju hruď.
Ako často dieťatko kŕmiť?
Zo začiatku môžeme očakávať, že dieťa sa bude chcieť napapať minimálne 6-8 krát za 24 hodín (pre väčšinu detí to bude aj častejšie).
Mnohé babičky a členovia rodiny majú často iné predstavy o frekvencii a dĺžke dojčenia. V minulosti sa považovalo za normálne obmedzovanie dieťaťa v dĺžke kŕmenia na prsníku a dodržiaval sa presne stanovený harmonogram (po koľkých hodinách bábätko mohlo dostať prsník) Pri väčšej frekvencii dojčení sa mlieko matky považovalo za "slabé". Teraz našťastie vieme, že deti sa majú kŕmiť podľa iných pravidiel, ako je to odporúčané v minulosti. Obmedzenie počtu alebo dĺžky kŕmení bude mať pravdepodobne významný negatívny vplyv na tvorbe materského mlieka.
Dojčenie je viac než len "dať mlieko". Poskytuje lásku, komfort, teplo a komunikáciu medzi dieťaťom a matkou. Naučiť sa reagovať na prejavy, kedy je dieťa pripravené na kŕmenie, nám pomôže vytvoriť si dostatočnú zásobu mlieka, a tým zaistíme aby bolo naše dieťa spokojné a šťastné.
Obrázky preložené z originálu Feeding Cues Poster:
Women’s and Newborn Services of Royal Brisbane and Women’s Hospital
Women’s and Newborn Services of Royal Brisbane and Women’s Hospital
Možnosť vytlačiť si plagáty farebne aj v čiernobielej verzii, v 4 jazykoch (anglický, španielsky, čínsky, a japonský) na: http://breastfeedla.org/feeding-cues-posters/
4 komentáre:
Super článok :-)
..no mňa by zaujímalo,prečo si to naše mamy a staré mamy "kúskovali" na hodiny a presný čas? Malo to nejaký význam? Prečo sa dnes upredňostňuje "dojčenie na požiadanie"? Mliečko zostáva stále plohodnotné aj keď sa dojčí na požiadanie?
Dojčenie podľa harmonogramu sa zaviedlo v minulosti na oddeleniach šestonedelia, kedy novorodencov mamičkám nosili v pravidelných 3-hodinových intervaloch na kŕmenie. Pričom bábätko mohlo v tom čase spať alebo naopak medzi tým ako bolo pri mame bolo hladné a nakŕmené sestričkami umelým mliekom. Mamičky tak odchádzali z pôrodnice domov s naučeným harmonogramom dojčenia čo často viedlo k neúspešnému dojčeniu a ako som spomínala k záverom "slabého mlieka". Práve dnešné staré mamy sú "odchované" na rôznych nesprávnych postojoch (mýtoch) o dojčení.
Práve dojčenie na požiadanie podľa potrieb diaťatka pomáha stimulovať tvorbu mlieka a poskytne dieťatku toľko mlieka koľko potrebuje a vtedy, kedy to potrebuje. Materské mlieko poskytuje dieťaťu všetky potrebné živiny a je plnohodnotné. (Jediné, čo popri dojčeniu musíme dieťatku podávať je Vigantol 2kvapky denne a Kanavit 1kvapka týždenne).
Ahojte :-) Počula som však,že z Vigantolu mávajú bábätka koliku? a sú potrebné 2 alebo 1 kvapka? Do akého veku by sa mal podávať? ďakujem
Vigantol - Cholekalciferol (vitamín D3) pomáha regulovať metabolizmus vápnika. Je teda veľmi dôležitý, najmä pre prevenciu rachitídy u detí (krivice).
Tak ako všetky lieky, aj vigantol môže spôsobovať vedľajšie účinky - je to individuálne, neprejavia sa u každého bábätka. Patrí medzi ne zápcha, plynatosť, nevoľnosť, bolesť brucha - kolika alebo hnačka. Môže sa tiež vyskytnúť precitlivenosť ako je svrbenie, vyrážka alebo žihľavka. V prípade, že spozorujete takéto prejavy u bábätka práve po podaní Vigantolu, treba sa poradiť s lekárom a prípadne nájsť alternatívu (iný výrobca, značka).
Ak lekár nerozhodne inak, podáva sa u dojčiat 1 kvapka denne, u nedonosených novorodencov a dojčiat 2 kvapky denne. Treba sa držať predpísaného dávkovania vašim lekárom.
Predpisuje sa detičkám od druhého týždňa života do konca prvého roka. V druhom roku života sa odporúča podávanie lieku iba počas zimných mesiacov nakoľko slniečko deťom v letných mesiacoch vitamín D doplní :o)
Zverejnenie komentára